W latach szkolnych 2011 – 2013 są realizowane w Gimnazjum im. T. Halika w Radzikach Dużych edukacyjne programy autorskie:

  • Program regionalny pod hasłem: „Poznaj swój region – Ziemię Dobrzyńską”
  • Program profilaktyczny pod hasłem: „Mens sana in corpore sano”

Nadrzędnym celem programu regionalnego jest zapoznanie młodzieży z historią, kulturą i tradycją Ziemi Dobrzyńskiej. Kształtowanie postaw patriotycznych, a nade wszystko pogłębianie lokalnego patriotyzmu. Zamiarem realizatorów programu jest pobudzenie i ożywieni miłości do „małej Ojczyzny”. Różnorodność realizowanych zadań sprawi, że „zapuszczą głęboko korzenie” w Ziemię Dobrzyńską, będą w nią wrastać, czerpać siłę do realizacji życiowych celów i… co najważniejsze – osiądą tu na stałe. Niech Ziemia Dobrzyńska stanie się dla nich jedynym miejscem pod Słońcem, o którym będą mogli powiedzieć: „mnie ta ziemia od innych droższa…”

Realizacja zadań programu „Poznaj swój region – Ziemię Dobrzyńską” pozwoli ocalić od zapomnienia historię, tradycję i kulturę tego regionu.

Koordynatorem programu jest ks. mgr Jacek Janusz Dudkiewicz, a współrealizującymi projekt są: mgr Sylwia Skrzeczewska i mgr Marcin Świderski.

Oby realizatorom przyświecała myśl greckiego historyka Tukidydesa z V wieku przed Chrystusem, który powiedział: „Narody, które tracą pamięć, tracą życie”.

Program „Poznaj swój region – Ziemię Dobrzyńską” będzie realizowany w oparciu o projekt pt. „Powstanie Styczniowe na Ziemi Dobrzyńskiej”. Najważniejszymi zadaniami tego projektu są:

-   Przygotowanie rekonstrukcji bitwy pod Bolesławicami.

-   Nagranie etiudy filmowej z uwzględnieniem widowiska pt. „Bitwa pod Bolesławicami”.

-   Opracowanie mini-słownika gwary Ziemi Dobrzyńskiej.

-   Warsztaty naukowe poprowadzone przez pracowników Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu.

-  Zorganizowanie spotkania z ks. prof. M.M. Grzybowskim, który wraz z młodzieżą gimnazjalną postara się odpowiedzieć na pytanie: „Po co są powstania narodowe?”

 

Program profilaktyczny pt. „Mens sana in corpore sano” ma kształtować wśród młodzieży zdrowe nawyki i właściwe postawy, które będą prezentować zarówno w szkole, jak i w środowisku lokalnym. Do najciekawszych przedsięwzięć programu należy zaliczyć:

-   Spotkanie z policjantami Posterunku Rewirowego Policji w Wąpielsku, którzy przypomną zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. I w ramach własnej inicjatywy spróbują oznakować młodzież znakami odblaskowymi.

-   Spotkanie z lekarzem Gminnego Niepublicznego Ośrodka Zdrowia w Wąpielsku p. Arturem Walasiewiczem, który wygłosi prelekcję nt. zdrowego żywienia i aktywnych form wypoczynku.

-   Spotkanie z leśniczym z Radzik Dużych p. S. Tułodzieckim, reprezentującym Nadleśnictwo w Konstancjewie, który zapozna młodzież z problemami zanieczyszczania odpadami środowiska leśnego i lokalnej gospodarki leśnej.

 

Produktami z realizacji tych programów będą:

-    Biuletyn informacyjny z realizacji programu regionalnego

-    Specjalne wydanie gazetki szkolnej pt. „Skwara”

-    Album i port folio dokumentujące realizowane zadania programów

-    Etiuda filmowa pt. „Bitwa pod Bolesławicami”

-    Wizualizacja realizowanych przedsięwzięć programowych nastąpi także w postaci wystaw w kościele parafialnym w Radzikach i budynku gimnazjum.

 

Zdania programowe będą realizowane metodami aktywnymi:

-    Burza mózgów

-    Debata „za i przeciw”

-    Drama i bibliodrama

-    Widowisko teatralne

Realizatorzy spodziewają się, że wykonywanie zadań programowych ożywi zwykłe zajęcia edukacyjne, a u uczniów wyzwoli kreatywność.

Patronat Medialny nad realizacją programów edukacyjnych objęli:

  • Wójt Gminy Wąpielsk
  • Starosta Powiatu Rypińskiego

Opiekę merytoryczną sprawuje dyrektor Gimnazjum im. T. Halika w Radzikach Dużych mgr inż. Leszek Stefański.

Opracował:

Autor i koordynator programowy

ks. mgr Jacek Janusz Dudkiewicz

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.