W sobotę (2 lipca) Wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski serdecznie przywitał mieszkańców Gminy Wąpielsk oraz przybyłych gości na X Jubileuszowym Festynie Rycerskim.
Wspólne odśpiewanie pieśni Bogurodzica w ruinach zamku w Radzikach Dużych oficjalnie rozpoczęło spotkanie ze średniowieczną historią w tle.
Licznie zgromadzonych mieszkańców oraz przybyłych gości po średniowiecznej historii Polski „oprowadzał" Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Osoby, które były obecne na festynie historycznym mogły zobaczyć pokaz umiejętności jeździeckich i walk Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak również prezentację historycznych bractw rycerskich. Najazd na Saracena, ładowanie broni na komendy, sala tortur czy przejażdżka bryczką to tylko niektóre z historycznych atrakcji skierowane do widzów. Czas spędzony na festynie umilił koncert zespołu muzyki dawnej – zespół „Sami Swoi”. Nie zabrakło również chętnych do udziału w rozmaitych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami – były to konkursy: szermiercze, łucznicze i sprawnościowe. Można było również odwiedzić liczne stoiska, np. z wyrobami z lawendy, ceramiczne czy decoupage. Jubileuszowy festyn uświetniła obecność gimnazjalnej grupy cyrkowej „Gimbolo” prowadzonej przez panie: Edytę Krzykalską i Iwonę Stefańską. Członkowie grupy uczyli najmłodszych uczestników festynu elementów sztuki cyrkowej. Kolejnym punktem sobotniego popołudnia były wspaniałe występy solistów. Swoje stoisko miało również Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ, gdzie można było wziąć udział w loterii, w której wszystkie losy były pełne. Organizatorzy festynu nie zapomnieli także o najmłodszych uczestnikach sobotniego spotkania i przygotowali dla nich liczne gry i zabawy plebejskie. Najwięcej emocji wzbudziła gra terenowa pn. „Legendy Dobrzyńskie”, która dostarczyła niezapomnianych wrażeń związanych z poszukiwaniem atrybutów. Wspaniałe nagrody wszystkim uczestnikom owej gry terenowej wręczył Wójt Gminy Wąpielsk. W czasie trwania festynu można było również spróbować swoich sił na warsztatach kowalskich, ulepić z gliny misę lub kubek, a także poznać tajniki czerpania papieru. Dzieci mogły też skorzystać z przygotowanego specjalnie dla nich stoiska z malowaniem twarzy czy bawić się na trampolinach, dmuchanych zjeżdżalniach oraz spróbować swoich umiejętności w dmuchanych kulach na wodzie.
- Cieszę się, że wybrałem się na dzisiejszy festyn rycerski i dane mi było choć na chwilę przenieść się w średniowieczne czasy. Widać, że organizatorzy włożyli dużo pracy w przygotowanie tych wszystkich atrakcji dla mieszkańców gminy oraz wszystkich gości. Tego typu spotkania są potrzebne, bo integrują społeczeństwo i w ciekawy sposób przybliżają lokalną historię – mówi Mariusz Jasieniecki z Wąpielska, który na tegoroczny festyn przyjechał z żoną Kingą i córeczką Julką.
Średniowieczną historię można było podziwiać w promieniach lipcowego słońca. Licznie zgromadzonym mieszkańcom oraz przybyłym gościom nie przeszkodził nawet letni deszczyk, który pojawił się na krótko. W czasie festynu można było również zjeść pyszną grochówkę, bigos, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem czy poczęstować się kawą i ciastem. Dużą atrakcją były pieczone prosięta ufundowane przez radnego Dariusza Krajewskiego i mieszkańca Bielawek - Pawła Śliwińskiego. Po zachodzie słońca na licznie zgromadzonych mieszkańców oraz przybyłych gości wruinach zamku w Radzikach Dużych czekał również wspaniały, dostarczający niezapomnianych emocji pokaz przygotowany przez Teatr Ognia. Na zakończenie zabawę taneczną poprowadził zespół muzyczny EXPRESS z Wąpielska.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach spotkania, a przede wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy tak licznie bawili się na tym festynie rycerskim.
Tekst: Anna Rempuszewska
Fotorelacja Pana Grzegorza Becmera, zwycięzcy konkursu fotograficznego "Przyroda i natura w Gminie Wąpielsk": https://www.facebook.com/Gmina-W%C4%85pielsk-1502184750035965/photos/?tab=album&album_id=1717655615155543
Fotorelacje: