W dniu 24 listopada w Urzędzie Gminy w Wąpielsku przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych z Bydgoszczy wyjaśniali wątpliwości mieszkańców Gminy w zakresie nowych regulacji prawnych dotyczących sprzedaży gruntów rolnych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
W związku ze zmianą przepisów prawnych w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi oraz wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1433), które budzą wiele pytań i wątpliwości mieszkańców Gminy, Wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski wystąpił z pismem do Dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy z prośbą o oddelegowanie merytorycznych pracowników Agencji i przedstawienie na sesji Rady Gminy nowych regulacji prawnych.
Nowe przepisy prawne dotyczące sprzedaży ziemi bardzo interesują rolników i są często tematem wielu dyskusji. Wiele pytań wiąże się z rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do nabycia ziemi rolnej w ramach pierwokupu, a także przypadków sprzedaży ziemi skutkującej podziałem gospodarstwa rolnego oraz koniecznością uzyskania uprzedniej decyzji administracyjnej z Agencji Nieruchomości Rolnych zezwalającej na taki podział.
W dniu 24 listopada w Urzędzie Gminy w Wąpielsku przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych z Bydgoszczy uczestniczyli w sesji Rady Gminy. Pan Mariusz Gruziński i Pani Marianna Marczak – Mańkowska przedstawili radnym, sołtysom i pozostałym uczestnikom sesji planowane zmiany dotyczące kształtowania ustroju rolnego.
W dotychczas obowiązującej ustawie wprowadzono tak wiele zmian, że jest to praktycznie nowa ustawa – poinformował Pan Gruziński z ANR w Bydgoszczy, a ponadto dodał: Odnośnie reglamentacji ziemi rolnik nie będzie mógł bez zgody Agencji podzielić lub zbyć gruntów. Również spadkobiercy nie przysługuje już w nowej ustawie prawo pierwokupu. Przy sprzedaży powyżej 1ha prawo pierwokupu przysługuje: dzierżawcy, sąsiadowi gruntu sąsiadującego z gruntem sprzedawanym, a na samym końcu prawo to przysługuje Agencji.
Pani Marczak z ANR w Bydgoszczy dodała, że wszystkie umowy przeniesienia własności nieruchomości będą ewidencjonowane przez Agencję. Jeżeli dzierżawca dzierżawi grunt przez okres 3 lat (umowa dzierżawy musi trafić do Agencji) to wówczas przysługuje mu tzw. prawo pierwokupu. Prawo to przysługuje także sąsiadowi sprzedawanej nieruchomości będącemu rolnikiem indywidualnym oraz Agencji, gdy sprzedawana jest nieruchomość powyżej 1 ha. Rolnik ma oczywiście prawo sprzedać nieruchomość innemu rolnikowi indywidualnemu bądź też osobie bliskiej i wówczas prawo pierwokupu nie wchodzi w grę. Nieruchomość rolną wolno zbyć tylko wówczas, gdy ma dostęp do drogi publicznej. Jeżeli takiego dostępu nie ma wówczas zbycie jest nieważne. Przy podziale gruntu składa się wniosek do Agencji, w którym należy wskazać min. ilość gruntów, klasę i nabywcę oraz zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości rolnej w planie zagospodarowania przestrzennego. Agencja musi wyrazić zgodę na zbycie nieruchomości oraz na nabycie jej przez nabywcę. Za gospodarstwo uważa się gospodarstwo rolne o obszarze nie mniejszym niż 1ha. Natomiast gospodarstwo rodzinne to gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz takie, w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.
Ustawa przewiduje, że jeśli następuje podział gospodarstwa to jest on możliwy wówczas, gdy min. powierzchnia użytków rolnych, które pozostaną własnością zbywcy, nie będzie mniejsza niż powierzchnia użytków rolnych niezbędna do prowadzenia działalności rolniczej, a zbywana nieruchomość rolna bądź jej część nabywcy utworzą lub powiększą gospodarstwo rolne. Chodzi również o to, że powierzchnia użytków rolnych nabywcy musi być większa niż powierzchnia użytków rolnych zbywcy.
Tekst znowelizowanej ustawy dostępny pod adresem: http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3109_u.htm