Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych, a od 1 lipca tego roku istnieje także możliwość powiadamiania sms.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3: programach ogólnopolskich (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka) w telegazecie od str. 190, telewizji regionalnej (telegazeta od str. 430), telewizji hybrydowej. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora (pasek DVB). Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO" oraz „Regionalny System Ostrzegania".

Jak to działa
Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego a następnie ostrzeżenie pojawia się:

  • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
  • w programach ogólnopolskich TVP (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka - telegazeta od str. 190, napisy DVB) w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, napisy DVB), a także na platformie hybrydowej
  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
  • w telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W smartfonie
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO" oraz „Regionalny System Ostrzegania".

SMS
Od 1 lipca 2015 r. RSO zostało rozszerzone o kanał SMS. Korzystanie z tego kanału jest bezpłatne dla użytkownika i nie wiąże się z koniecznością aktywowania takiej usługi. Nie ma zatem potrzeby podawania swojego numeru telefonu do bazy numerów czy informacji o lokalizacji użytkownika. Nie ma również potrzeby włączania tej funkcji – jest ona niezależna od aplikacji RSO. SMS-a otrzyma na swój telefon komórkowy każdy obywatel będący w zasięgu sieci, pod warunkiem, że nie dezaktywuje takiej opcji w ustawieniach telefonu.

Tą drogą przekazywane będą wyłącznie najistotniejsze komunikaty i ostrzeżenia, które dotyczyć będą najpoważniejszych zagrożeń, w szczególności ostrzeżeń alarmowych
o przewidywanych dużych skutkach i zasięgu np.:

  • powódź lub zagrożenie powodziowe;
  • wielkoobszarowy pożar;
  • nawałnice i inne gwałtowne zdarzenia atmosferyczne na znacznym terytorium;
  • istotne zagrożenia epidemiologiczne i biologiczne;
  • awarie przemysłowe powodujące znaczne zagrożenie albo skażenie chemiczne lub radiacyjne;
  • protesty społeczne lub zakłócenia porządku publicznego na znacznym terytorium.

RSO-SMS otrzyma na razie użytkownik zalogowany w sieci telekomunikacyjnej jednego z 4 Operatorów: Orange, P4, Polkomtel lub T-Mobile. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie wyklucza współpracy również z innymi operatorami. W sierpniu 2015 roku podpisane zostało także porozumienie pomiędzy TOPR i GOPR.

****
Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela. RSO zawiera również następujące poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych:
Burze i nawałnice
Wichury
Powódź
Upały
Zima
Bezpieczny wypoczynek
Bezpieczne fajerwerki
Katastrofa budowlana
Zagrożenia terrorystyczne
Alarm bombowy
Niebezpieczna przesyłka
Niewypały niewybuchy
Zatrucie czadem
Pożar
Skażenie substancją toksyczną
Pierwsza pomoc
Zatrucie substancjami psychoaktywnymi
Alarmowanie i ostrzeganie
Ważne informacje
Poradniki opracowane zostały przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ważne daty:
13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę z Telewizją Polską (TVP). Określa ona harmonogram wdrażania systemu:
1 stycznia 2015 r. RSO – od tego momentu RSO jest dostępne w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej na smartfony.
1 lipca 2015 r. RSO objęło wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki podpisanej umowie z operatorami telefonii komórkowej funkcjonuje także opcja powiadamiania SMS.

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.