Do 50 gimnazjów z regionu uczestniczących w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie edukacyjnym „Region Nauk Ścisłych" trafi nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Uroczyste przekazanie wyposażenia, połączone ze specjalnym „wybuchowym" pokazem prezentującym jego możliwości, odbyło się 28 października w Urzędzie Marszałkowskim.

- Naszym projektem objęliśmy 1,5 tysiąca uczniów z regionu. Myślę, że przekazywany dzisiaj sprzęt pomoże nie tylko w efektowny sposób tłumaczyć młodzieży zjawiska fizyczne czy chemiczne, ale też przyczyni się do poprawy wyników w nauce. To jest główny cel naszego projektu – sprawić, by uczniowie chętniej uczyli się przedmiotów ścisłych i zachęcać, aby ambitnie i świadomie planowali swoją przyszłość – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

W organizowanych w ramach projektu dodatkowych zajęciach m.in. z fizyki z elementami meteorologii, biologii i chemii w medycynie oraz geografii turystycznej z językiem angielskim uczestniczy półtora tysiąca uczniów z 50 gimnazjów z regionu. To kontynuacja realizowanego w ubiegłych latach projektu regionalnych kół fizycznych, matematycznych, informatycznych i astronomicznych. Oferta adresowana jest zarówno do uczniów, którzy mają trudności w nauce, jak i do tych, którzy świetnie sobie z nią radzą i chcą rozwijać zainteresowania. Zajęcia już trwają a realizacja przedsięwzięcia potrwa do czerwca. Wartość projektu finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki to 2,5 miliona złotych.

Lista wszystkich szkół tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20140909_nauka/lista.pdf

Więcej na temat realizacji projektu tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=27619&Itemid=126

Strona internetowa dotycząca projektu tutaj http://www.rns.kujawsko-pomorskie.pl/

Prezentacja na temat projektu w załączniku

Do wszystkich szkół uczestniczących w projekcie trafi 77 różnych zestawów doświadczalnych, które będą wykorzystywane podczas zajęć:

Biologia: mikroskopy z kamerami – 9 sztuk, modele tułowia ludzkiego – 5 sztuk,
Chemia: zestawy ekologiczne do badania wody i gleby – 6 sztuk, model „bio-energia" - 1 sztuka, wagi elektroniczne – 3 sztuki ,
Fizyka: ławy optyczne – 10 sztuk, zestawy do energii odnawialnej i nauki o elektryczności – 4 sztuki, urządzenie do mieszania barw – 1 sztuka, pompa próżniowa – 1 sztuka,
Język angielski: projektory – 4 sztuki, telewizory – 4 sztuki,
Geografia: telluria (modele ruchów Ziemi i Księżyca względem Słońca) – 13 sztuk, planetaria – 2 sztuki, szkolna stacja pogodowa – 1 sztuka,
Matematyka: przyrządy demonstrujące powstawanie brył obrotowych – 12 sztuk.

Przekazanie sprzętu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego oraz przedstawicieli samorządów i szkół uczestniczących w projekcie odbyło się we wtorek (28 października) w Urzędzie Marszałkowskim. Możliwości jakie stwarzają te nowoczesne pomoce dydaktyczne zostały zaprezentowane podczas specjalnego „wybuchowego" pokazu przygotowanego przez Bartosza Pałuckiego, doktoranta na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Pomoce naukowe – kalkulatory naukowe, stacje pogody i długopisy z pendrivem - otrzymają także uczniowie biorący udział w projekcie.

Informacja przekazana przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.