31 sierpnia w Długiem odbyły się gminne uroczystości dożynkowe, w których wzięli udział mieszkańcy gminy Wąpielsk, przedstawiciele samorządu gminy oraz zaproszeni goście. Uczestnicy uroczystości dożynkowych zebrali się na boisku szkolnym w Długiem. Barwny korowód dożynkowy - wraz z przepięknymi wieńcami dożynkowymi wykonanymi przez mieszkańców naszej gminy - przemaszerował na plac celebry, czyli na plac przy strażnicy OSP w Długiem.

DSC05657

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna za zebrane plony celebrowana była przez księdza Jacka Dudkiewicza. Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili mieszkańcy Długiego: Pani Agnieszka Głowacka oraz Pan Marcin Maszkiewicz. Tradycyjnie starostowie przekazali chleby dożynkowe na ręce naszego księdza proboszcza Jacka Dudkiewicza oraz Pana Henryka Kowalskiego – Wójta Gminy Wąpielsk. Po zakończeniu Mszy Świętej chleby dożynkowe zostały połamane i rozdane wśród osób zgromadzonych na tegorocznym Święcie Plonów.

DSC05720

DSC05751

Dalsza część uroczystości dożynkowych to okolicznościowe przemówienia oraz wręczenie nagród w konkursie „Najładniejszy ogródek przydomowy. Edycja II”. W owym konkursie startowało dziewięciu właścicieli ze swoimi ogródkami. I miejsce za najładniejszy ogródek przydomowy zdobyli Państwo Danuta i Dariusz Więczkowscy z Wąpielska, II lokata w owym konkursie przypadła Panu Wiesławowi Bieżuńskiemu z Wąpielska, III miejsce zajął Pan Przemysław Dąbkowski z Kiełpin. Swoje zielone dzieła na ów konkurs zgłosili również: Państwo Beata i Mirosław Nadworni z Półwieska Małego, Państwo Marzena i Stanisław Federowicz z Radzik Dużych, Państwo Bożena Niburska–Lewandowska i Zygmunt Lewandowski z Wąpielska, Państwo Henryk i Ilona Konopaccy z Długiego, Państwo Halina i Leszek Gurzkowscy z Długiego oraz Państwo Krzysztof i Lidia Meler z Kiełpin. Wszyscy uczestnicy konkursu „Najładniejszy ogródek przydomowy. Edycja II” - za pracę włożoną w utrzymanie swoich ogrodów - otrzymali pamiątkowe dyplomy.

DSC05740

Po oficjalnych przemówieniach i podsumowaniu konkursu „Najładniejszy ogródek przydomowy. Edycja II”, nadszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczęła prezentacja orkiestry dętej z OSP Skrwilno. Następnie uroczystości dożynkowe uświetnione zostały przez występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Długiem. Dodatkową atrakcją sobotniego popołudnia był pokaz cyrkowy zespołu „Gimbolo” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im. Tony’ego Halika z Radzik Dużych. Tegorocznemu Świętu Plonów towarzyszyły również wspaniałe pokazy motocyklowe i rozgrywki sportowe. 

DSC05788

Na wszystkich zebranych – dzięki organizatorom dożynek - czekały pyszności przygotowane w ramach „Smaków dłuskich”, czyli miała miejsce degustacja potraw wiejskich. Wieczorem uczestnicy Święta Plonów mogli sprawdzić swoje umiejętności taneczne w czasie zabawy dożynkowej. 

Pomimo chwilowo niesprzyjającej aury – nasze uroczystości Święta Plonów nagle przerywał letni deszczyk - uczestnicy dożynek zorganizowanych w Długiem nie zawiedli. Osoby zgromadzone na uroczystości, pokazały sobie i wszystkim, że umieją się dobrze bawić i to nie tylko wtedy, gdy świeci słońce i jest ciepło, ale również wtedy, kiedy pada deszcz. Dla takiej wyjątkowej publiczności z pewnością warto organizować tego typu imprezy i podtrzymywać tradycje w naszej gminie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację naszego gminnego święta podsumowującego ukończenie prac polowych związanych ze żniwami.  

 

 

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.