10 stycznia mieszkańcy gminy Wąpielsk wraz z księdzem Jackiem Dudkiewiczem i przedstawicielami Urzędu Gminy w Wąpielsku brali udział w Apelu Pamięci w lesie we wsi Lamkowizna. Właśnie w tym miejscu we wsi Lamkowizna – we wtorek po Wielkanocy, w dniu 29 marca 1864 roku  - rozegrała się bitwa powstańców styczniowych z wojskami carskimi.

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę tego wydarzenia historycznego. Właśnie z tej okazji uczniowie Gimnazjum im. Tony’ego Halika w Radzikach Dużych przygotowali program upamiętniający powstanie styczniowe. Wystąpienia gimnazjalistów i wspólna modlitwa poprzedziły odsłonięcie pamiątkowej tablicy umieszczonej na przydrożnej figurze. Kiedyś to miejsce nazywało się folwark Bolesławice. Bitwa pod Bolesławicami była ostatnią potyczką zbrojną w okolicach Radzik. Zabici powstańcy zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu w Radzikach.

Ksiądz Jacek Dudkiewicz już zapowiedział, że w pobliżu owej pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci powstańców styczniowych wiosną zostaną posadzone dęby.

Teraz żyjemy w wolnej Ojczyźnie, możemy posługiwać się językiem polskim, wywieszać przed domami polską flagę, a na szkolnych uroczystościach śpiewać nasz hymn narodowy. Tego wszystkiego nie było w 1863 r., dlatego wielu zdecydowało się złożyć największą ofiarę w imię wolności. Będąc w Lamkowiźnie i patrząc na pamiątkową tablicę, starajmy się - choć przez chwilę - wspomnieć tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Niech pamięć o powstaniu styczniowym wciąż trwa w naszych sercach.

 

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.